ANASAYFA - SİTE HARİTASI - İÇERİK SİTE HARİTASI - YAZAR SİTE HARİTASI - ETİKET SİTE HARİTASI - KATEGORİ
reklam reklam
İslamiyet Öncesi Sözlü Edebiyat »»

Sözlü Edebiyat, Türklerin henüz yazıyı kullanmadıkları dönemdeki edebiyattır. Bu dönem edebiyatı sözlü olarak üretilmiş ve kulaktan kulağa yayılarak varlığını sürdürmüştür. Bu dönemde edebiyatımızı Şamanizm, Maniheizm, Budizm gibi dinler etkilemiştir.

İslamiyet öncesi Türk edebiyatı, M.Ö. 4000′li 3000′li yıllardan başlayarak Türklerin İslamiyeti kabul ettiği XI. yüzyıl ortalarına kadar sürer. Bu uzun dönemin KökTürkler’e ait yazılı anıtların ortaya konduğu M.S. VI. yüzyıla kadar olan bölümü sözlü edebiyat dönemi olarak adlandırılır.

Bilindiği gibi söz yazıdan öncedir. Böyle olunca da yazılı edebiyat ürünlerinden önce, sözlü edebiyat ürünlerinin oluştuğu ortadadır. Bütün ulusların edebiyatında olduğu gibi Türklerin edebiyatında da sözlü edebiyatın doğuşu dinsel temellere dayanır. Sözlü edebiyat ürünleri, daha yazının bulunmadığı dönemlerde, dinsel törenlerde üretilmeye başlanmış, kuşaktan kuşağa aktarılarak yaşatılmıştır.

Edebiyat türleri içinde ilk doğan tür olan şiir, sözlü edebiyatın anlatımında önemli bir rol oynar. İslamiyet öncesi Türk edebiyatında da şiirin önemli bir yeri vardır.

Yorumu Ekle
  • Edebiyati.com 16/04/2014 10:25
    İslamiyet Öncesi Sözlü Edebiyat için henüz yorum yazılmamış. :(
İslamiyet Öncesi Sözlü Edebiyat 04/03/2011 tarihinde İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı Sözlü Eserler kategorisinde yazıldı. İslamiyet Öncesi Sözlü Edebiyat toplam 1120 kez okunmuş ve 0 kez yorumlanmıştır.
İslamiyet Öncesi Sözlü Edebiyat yazısına ait etiketler: islamiyet öncesi edebiyat sözlü edebiyat islamiyet öncesi sözlü edebiyat
reklam